0

Mes ketiname sužinoti daug daugiau apie tai, kaip žmogaus kūnas reaguoja į erdvę

  • 14 birželio, 2024


Galime įžengti į žmogaus skrydžio į kosmosą tyrimų renesansą, nes rekordinis skaičius privačių piliečių keliauja į kosmosą ir mokslininkams tobulinant duomenų rinkimo apie šiuos drąsius bandomuosius objektus metodus.

Ženklas, kad artėja renesansas, pasirodė anksčiau šią savaitę, kai žurnalas „Nature“ paskelbė straipsnių talpyklą, kurioje išsamiai aprašomi fiziniai ir psichiniai pokyčiai, kuriuos keturių žmonių „Inspiration4“ įgula patyrė prieš beveik trejus metus. Ši misija, bendradarbiaujant su SpaceX, buvo paleista 2021 m. rugsėjo 15 d., o po trijų dienų grįžo į Žemę.

Misijos metu įgula patyrė daugybę nedidelių molekulinių pokyčių, sutriko imuninės sistemos reguliavimas ir šiek tiek sumažėjo pažinimo veikla. Tačiau mokslininkai gali tik analizuoti duomenis – daugiau nei 100 000 su sveikata susijusių duomenų taškų – nes keturių žmonių įgula iš pradžių galėjo patikimai juos surinkti.

Tai didesnis pasiekimas, nei galima suprasti. „Inspiration4“ įgula buvo daug apmokyta, daugiausia su „SpaceX“, kuri suteikė „Dragon“ kapsulę važiavimui per orbitą. Tačiau jų paruošimas vis dar toli nuo NASA astronautų, esančių TKS, ir kurie taip pat reguliariai atlieka daugybę savo sveikatos tyrimų. Tai apima ultragarsinius tyrimus, pažinimo testus, biopsijas, kraujo ir seilių tyrimus, odos tamponus ir sensomotorinius tyrimus.

„Kosmose galima atlikti tyrimus su privačiais asmenimis, tai yra rezultatas numeris vienas [of the research]“, – neseniai viename interviu sakė daktarė Dorit Donoviel. Dr. Donoviel yra vieno iš žurnale Nature paskelbtų straipsnių bendraautoris ir Baylor universiteto Kosmoso medicinos centro docentas. Ji taip pat yra NASA finansuojamo mokslinių tyrimų konsorciumo Translational Research Institute for Space Health (TRISH), kuris atlieka ir finansuoja pažangiausius mokslinius tyrimus, kad pagerintų žmonių saugą kosmose, vykdomoji direktorė.

„Būsiu atviras, niekas nebuvo tikras, kad sugebėsime surinkti pagrįstą duomenų kiekį, kad galėsime tai įgyvendinti, kad paprasti žmonės, kurie niekada nebuvo susidūrę su moksliniais tyrimais, galės ką nors padaryti. kad iš tikrųjų galėtume analizuoti“, – tęsė ji, turėdama omenyje „Inspiration4“ misiją.

Kai kuriais akivaizdžiais atžvilgiais „Inspiration4“ įgula toli gražu nėra įprasta: misijos vadovas Jaredas Isaacmanas yra milijardierius, kuris, būdamas 16 metų, įkūrė mokėjimų apdorojimo įmonę; Hayley Arcenaux yra gydytojo padėjėja visame pasaulyje žinomoje St. Jude vaikų tyrimų ligoninėje; Sianas Proctoras yra pilotas, turintis daktaro laipsnį, dėstantis geologiją kolegijos lygmeniu; ir Christopher Sembroski yra buvęs JAV oro pajėgų keliautojas, kurio ilga aviacijos ir kosmoso inžinieriaus karjera atvedė jį į dabartinę darbo vietą „Blue Origin“.

„Inspiration4“ komanda.
Vaizdo kreditai: Įkvėpimas 4

Ir vis dėlto jie vis tiek atėjo į „Inspiration4“ kaip kosminių skrydžių naujokai. Tai reiškė, kad TRISH mokslininkai turėjo sugalvoti bandymų rinkinį, kurį būtų galima atlikti su minimaliu mokymu. „Inspiration4“ įgula taip pat nešiojo „Apple Watches“, o kapsulė buvo aprūpinta aplinkos jutikliais, kuriuos mokslininkai galėjo susieti su kitais bandymų rezultatais. Duomenų koreliacija yra „neįprasta“, – sakė dr. Donoviel, tačiau tai suteikė mokslininkams unikalių įžvalgų apie tai, kaip pokyčiai uždaroje aplinkoje paveikė tokius dalykus kaip širdies susitraukimų dažnis ar pažinimo veikla.

Apskritai mokslininkai bando pereiti prie bandymų skaitmeninimo ir duomenų rinkimo pasyvumo, kad sumažintų privataus astronauto pažinimo išlaidas. (NASA astronautai taip pat atlieka pažinimo testus, bet tai daro naudodami pieštuką ir popierių, sakė dr. Donoviel.)

Tokios informacijos rinkimas bus labai svarbus, nes daugės privačių piliečių, vykstančių į kosmosą, o tai beveik neabejotinai bus pasirengusi padaryti per ateinantį dešimtmetį. Tyrėjai galės geriau suprasti skrydžių į kosmosą poveikį žmonėms, kurie neatitinka tipiško NASA astronauto modelio: vyrams, baltaodžiams ir esantiems aukščiausiuose fizinės ir pažintinės veiklos procentiliuose. Tačiau jie galės tai padaryti tik tuo atveju, jei būsimi kosmoso turistai norės rinkti duomenis.

Daugiau duomenų reiškia geresnį supratimą apie tai, kaip skrydžiai į kosmosą veikia moteris, o ne vyrus, arba gali padėti būsimiems kosmoso turistams, turintiems jau esamų sąlygų, suprasti, kaip jiems seksis nulinės G aplinkoje. „Inspiration4“ rezultatai yra daug žadantys, ypač kalbant apie kosminį turizmą: TRISH dokumente, remiantis tos misijos duomenimis, nustatyta, kad trumpalaikės misijos nekelia didelio pavojaus sveikatai. Ši naujausia preliminari išvada papildo esamus duomenis, kad ilgesnio laiko tarpas kosmose – šiuo atveju 340 dienų – gali būti ne toks pavojingas, kaip buvo manoma.

Iki šiol komerciniai paslaugų teikėjai, pradedant Axiom Space ir SpaceX, baigiant Blue Origin, buvo labiau nei pasirengę dirbti su TRISH ir sutiko standartizuoti bei kaupti atitinkamų misijų metu surinktus duomenis, sakė dr. Donoviel.

„Jie visi konkuruoja dėl šių žmonių [as customers]tačiau tai leidžia jiems prisidėti prie bendros žinių bazės“, – pridūrė ji.

Tai tik pradžia. Daugėjant nevyriausybinių skrydžių į kosmosą misijų, kyla didelių klausimų, susijusių su žmogaus tyrimų kosmose normomis, etika ir reguliavimu. Nors tikriausiai daugiau privačių piliečių keliauja į kosmosą nei bet kada anksčiau, ar jie bus suinteresuoti būti jūrų kiaulytėmis, kad galėtų tęsti mokslinius tyrimus? Ar privatus astronautas, mokantis 50 milijonų dolerių už prabangų kosminio turizmo patirtį, norės leisti laiką orbitoje, atlikdamas ultragarsą ar kruopščiai matuodamas savo laikiną pažinimo nuosmukį?

Galbūt; galbūt ne. Praėjusiais metais Donoviel kartu paskelbė straipsnį žurnale Science, kuriame, be kita ko, raginama sukurti principų rinkinį, pagal kurį būtų vadovaujamasi komercinių skrydžių kosmoso misijoms. Vienas iš tų principų, kurių paragino autoriai, yra socialinė atsakomybė – iš esmės idėja, kad privatūs astronautai, be abejo, turi didesnę socialinę atsakomybę, kad būtų skatinamas šis tyrimas.

„Jei keliaujate į kosmosą, ilsisite ant visų viešųjų lėšų, kurios leido jums patekti į kosmosą, laurų. Mokesčių mokėtojai sumokėjo už visas tas kosmoso galimybes, kurios dabar leido jums patekti į kosmosą. Taigi jūs esate skolingas mokesčių mokėtojams už tyrimus“, – argumentavo daktaras Donovielis. Ji pridūrė, kad nešiojamųjų technologijų pažanga tik sumažino tyrimo dalyviams tenkančią naštą – ne tik naudojant „Apple Watch“, bet ir naudojant tokias technologijas kaip „Biobutton“ prietaisas, kuris nuolat renka daugybę gyvybinių požymių ar prakaito pleistrą.

„Mes nepadarysime jūsų apgailėtini, nedursime tavęs adata, neversime tavęs daryti ultragarso, bet užsidėti „Biobutton“ ir užklijuoti prakaito pleistrą.Source link

Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - VeidoskaitaTeniso treniruotės -